Корупција је злоупотреба поверене власти за приватну корист.
Као покретач криминала и тероризма, корупција представља претњу безбедности.
То је штетно за економски раст јер ствара пословну несигурност и намеће додатне трошкове. Корупција такође подрива ефикасно функционисање државних институција и негативно утиче на интеракцију грађана са њиховим владама и цивилним друштвима.
Скоро 60% криминалних мрежа учествује у корупцији у овом или оном облику.
Корупција је саставни елемент готово сваке активности организованог криминала.
Дешава се на свим нивоима друштва и може се кретати од ситног подмићивања до сложених корупцијских шема вредних више милиона евра.
Многи криминалци користе корупцију само повремено, али мањи део криминалних мрежа учествује у честој и проактивној корупцији усмереној на јавне службенике или одређене секторе као саставни део њихове пословне стратегије.
Користи се за стицање утицаја и инфилтрирање у организације приватног и јавног сектора. Криминалци користе корупцију у неким секторима од критичног значаја за државе чланице, као што су здравство и фармација, транспорт, грађевинарство, туризам, образовање и истраживање, управљање отпадом, ваздухопловство и одбрана, пољопривреда и радна и социјална заштита.
Саучеснички правни и финансијски саветници, као и адвокати и нотари, дају информације криминалцима о полицијским евиденцијама и кривичним поступцима и помажу у успостављању шема за преваре и мрежа компанија за стицање и прање новца.
Они пружају савете у оснивању лажних компанија, фондација, трустова, а понекад и олакшавају преузимање легитимних компанија које ће се користити у криминалне сврхе.
Када су истински, они могу бити важни партнери у борби против организованог криминала.
Иако широко распрострањена, корупција је подмукла и често невидљива.
Претпостављено хронично недовољно пријављивање корупције отежава процену ове појаве као криминалне претње.
Основна механика корупције се није променила током времена. Међутим, начин на који се спроводи одражава промене у технологији и друштву.
На пример, криптовалуте се све више користе за плаћање корумпираним званичницима и у сврхе прања новца.
Поред тога, дигитализација јавне управе ће довести до повећаног циљања појединаца унутар компанија и јавних служби који могу да манипулишу процесима и одлукама у дигиталним системима или на други начин могу олакшати приступ вредним информацијама.
Извор: „Европол“